Myśleć efektywnie, Art Markman
Myśleć efektywnie czyli jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele, Art Markman
Oryginał: Smart thinking. Three essential keys to solve problems, innovate, and get things done
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2012
Stron: 200
Gatunek: poradnik
Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ stawiam na samorozwój, uwielbiam zgłębiać ciekawostki dotyczące działania ludzkiego mózgu, a także przyswajać porady dla tych, którzy pragną żyć lepiej i bardziej świadomie.
Czy i tym razem trafiłam w samo sedno? I tak, i nie.
Tym, co wyróżnia poradnik Arta Markmana na tle innych publikacji wydawanych przez wydawnictwo Edgard, jest jego poważna wymowa. To chyba najbardziej profesjonalna, przedstawiona językiem wybitnie naukowym, naładowana teorią książka. Niewiele tu ćwiczeń, tabel i wykresów. Kilka anegdot, sporo ciekawostek z różnych dziedzin, ale przede wszystkim teoria, teoria, teoria. To może być i zaletą, i wadą – nie każdy będzie w stanie lekko przebrnąć przez tak dużą dawkę wiedzy. Nawet jeśli przedstawiona jest ona w sposób przystępny i zrozumiały…
Myśleć efektywnie dotyka takich zagadnień, jak: kształtowanie dobrych nawyków i likwidowanie złych, skuteczne zapamiętywanie, strategie sprytnego myślenia czy świadomość własnych możliwości. To taki trening dla mózgu, który pokazuje, jak osiągać wyznaczone cele, wykorzystywać i pogłębiać wiedzę, myśleć w innowacyjny sposób, uczyć się i zapamiętywać.
Niewiele jest poradników, które przydadzą się właściwie każdemu. Myślę, że w tym przypadku mamy do czynienia z taką właśnie książką – przedstawiona w przyjazny sposób spora porcja wiedzy z dziedziny psychologii trafi do każdego, kto chciałby pełniej i lepiej wykorzystać możliwości swojego umysłu. Smart thinking nie znajduje jeszcze w polszczyźnie swojego odpowiednika i generalnie jest to zagadnienie wciąż mało zapoznane, ale w przypadku tej dziedziny jestem przekonana, że odniesie spektakularny sukces. Właśnie tak mądre, ciekawe i przydatne teorie powinny podbijać świat.
Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Edgard – wydawcy serii Samo Sedno.
Nigdy nie miałem styczności z tym autorem, ale chyba niedługo się to zmieni. Uważam tego typu książki za naprawdę godne uwagi. Rzadko kiedy żałowałem ich zakupu/przeczytania. Tego typu lektury zawsze wnoszą coś nowego, nawet gdy po prostu uświadamiają czytelnikowi rzeczy oczywiste. Bardzo dobra recenzja. Gratulacje 🙂
To prawda, warto zwrócić w tych publikacjach uwagę zarówno na oczywistości, jak i nowe, ciekawe odkrycia. Są to bardzo budujące i rozwijające lektury.
Jak widzę poradniki od Samo Sedno to już z góry wiem, że jest to pozycja warta uwagi! Naprawdę świetnie przygotowane tytuły i jeżeli sięga się coś z kręgu naszych zainteresowań, na pewno książka nie zawiedzie naszych oczekiwań 😉
To prawda. Mamy tu do czynienia z marką pewną i sprawdzoną. Podoba mi się stałe opieranie się na tym samym schemacie, który naprawdę znakomicie się spisuje.
Dokładnie tak! Niby nie lubię standaryzacji i opierania się na tych samych schematach, ale w tym przypadku przynajmniej wiem, po co sięgam!
Do mnie teraz leci poradnik o pisaniu CV. Moje jest już gotowe i tylko czeka na rozesłanie w odpowiedniej chwili, więc chętnie przekonam się co mogę jeszcze w nim zmienić bądź ulepszyć 😉
Poradniki to zupełnie nie moja bajka, al zainteresował mnie ten trening mózgu:)
Czytałam ten tytuł dość niedawno i chociaż wypadł ciut gorzej w porównaniu z Technikami samorozwoju, i chociaż to dopiero druga publikacja Samo Sedno, jaką miałam okazję poznać, to już teraz uwielbiam poradniki z tej serii i mam ochotę na więcej 🙂
Nie chcę urazić nikogo, kto czyta takie pozycje, ale dla mnie lwia część podręczników tzw. samorozwoju to po prostu stek bzdur. A tym bardziej jestem oburzona, gdy ktoś mi mówi, jak mam myśleć, bo uważam że robię to bardzo dobrze. Mózg trenuję lekturą literatury pięknej, ewentualnie popularnonaukowej. Tę pozycję pozostawię fanom gatunku. 🙂
Uzupełniam kolejne Top10
"Ulubione okładki"
http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2012/10/top10-ulubione-okadki.html
pozdrawiam 🙂
Jeżeli rzeczywiście wykorzystane zostały odkrycia psychologii poznawczej to jestem zainteresowana. Jak dla mnie nie musi być dużo ćwiczeń, bo lubię teorię. Szczególnie część o kształtowaniu dobrych nawyków i likwidowaniu złych mnie zachęca.