100 pomysłów na blogowe wpisy
Wielu blogerów na pewnym etapie swojej internetowej działalności zderza się ze ścianą jaką jest brak weny twórczej, brak pomysłów na wpisy i ogólne zmęczenie materiału. Dziś wychodzę naprzeciw takim problemom i podrzucam listę 100 pomysłów na blogowe wpisy. Korzystajcie z nich do woli!
O czym pisać na blogu? 100 pomysłów na wpisy
Oto lista moich stu pomysłów na wpisy blogowe, które powinny zainteresować Twoich czytelników:
01. Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią
Moja lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią jest jednym z najpopularniejszych wpisów w historii bloga. Choć w teorii każdy powinien taką listę tworzyć sam, wielu ludzi lubi inspirować się czyimiś pomysłami – i nie ma w tym nic złego. Samo tworzenie takiej listy dostarcza mnóstwa frajdy, dlatego zachęcam Cię, byś stworzył własną.
02. Poradnik/tutorial
Warto dzielić się wiedzą i pomagać innym. Z jednej strony stawia Cię to w pozycji eksperta, a z drugiej – ułatwia komuś życie. Za przykład może Ci posłużyć mój poradnik Jak zarabiać na blogu? albo prezentacja Jak prowadzę Bullet Journal w segregatorze?
03. List otwarty
Jego odbiorcami niekoniecznie muszą być czytelnicy – możesz zwrócić się do jakiejś znanej osoby, do rządu, do władz swojego miasta itd. Wykorzystaj bloga w ważnej sprawie. Ja sześć lat temu żaliłam się Polsce, publikując smutną refleksję w dniu urodzin. Mój zwrot do Polski nie był pełnoprawnym listem otwartym, ale pełnił podobną rolę.
04. Kartka z pamiętnika
Garść nieco bardziej osobistych wynurzeń pozwoli Twoim czytelnikom poznać Cię bliżej. To może być kartka z rzeczywistego pamiętnika wyciągnięta z przeszłości albo też świeży wpis pełen prywaty – zdecyduj sam. Przy okazji dowiedz się, dlaczego wciąż prowadzę pamiętnik – jeśli jeszcze tego nie robisz, być może mój wpis Cię do tego zachęci.
05. Recenzja – książki, filmu, gry, aplikacji, restauracji itd.
Recenzja to zawsze miła odmiana, jeżeli zazwyczaj ich nie piszesz. Ja robię to już rzadko, a ostatnia recenzja na moim blogu dotyczyła serialu „You”, który naprawdę szczerze polecam.
06. Lista – najlepiej „top 10” lub „top 100”
Tutaj ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia – wymień 100 filmów, jakie chcesz obejrzeć, 100 książek, jakie polecasz, 100 ulubionych deserów albo… 100 pomysłów na blogowe wpisy.
07. Wspomnienia z pierwszej pracy
Swego czasu na blogach rządziły wpisy „7 pierwszych prac”, które udowodniły, że czytelnicy lubią poznawać blogerów od strony zawodowej. Ja akurat do tego łańcuszka nie dołączyłam, za to opowiedziałam kiedyś czy warto pracować w Cinema City.
08. Link party
Zabawy tego typu zawsze przyciągają sporo uwagi. W końcu każdy lubi legalnie podrzucić gdzieś link do siebie, prawda?
09. Konkurs/rozdanie
Od czasu do czasu możesz zorganizować rozdanie, aby nagrodzić swoich czytelników. Ważne, by taka akcja była zgodna z przepisami prawa (czyli zwycięzca musi zostać wyłoniony inaczej niż drogą losową). Pamiętaj jednak, że konkursy nie powinny służyć do zbierania jak największej liczby przypadkowych odbiorców – bo ci z reguły pojawiają się i znikają, nie przynoszą Twojemu blogowi żadnych korzyści.
10. Q&A
Zaproś czytelników do zadawania pytań, a potem odpowiedz na nie w oddzielnym wpisie. O tym, jakie pytania zadawali mi czytelnicy, przeczytasz we wpisie Odpowiadam na Wasze pytania1 – jak dotąd jedynym Q&A na blogu.
11. Relacja z wydarzenia
Wybrałeś się na koncert? Brałeś udział w wernisażu? A może uczestniczyłeś w ciekawych warsztatach? Napisz o tym! W ramach inspiracji podrzucam mój wpis: Czego nauczyłam się od Krzysztofa Czeczota podczas SeeBloggers?
12. Lista ulubionych blogów, kont na Instagramie, cudzych wpisów blogowych itd.
Pamiętaj, że polecanie innych zawsze jest w cenie! Ja np. przedstawiłam kiedyś 10 inspirujących kobiet świata blogosfery, które musisz znać i pisząc ten wpis, a potem czytając komentarze pod nim, czułam się naprawdę fantastycznie.
13. Wpis gościnny
Zaproś kogoś – to może być Twój znajomy lub inny bloger – do opublikowania u Ciebie wpisu gościnnego. Niewielkim nakładem pracy możesz zyskać wartościową treść na bloga, a przy okazji wypromować drugą osobę. Jeżeli chcesz zobaczyć posty moich gości, zapraszam do zakładki wpisy gościnne.
14. Dzień z życia
Opowiedz o tym, jak spędzasz dzień – od rana do wieczora. Ja opowiadałam np. o tym, jak wygląda dzień z życia freelancera i myślę, że efekt naprawdę jest interesujący.
15. Polemika
Wejdź w polemikę z kimś, kto swoim tekstem/filmem Cię poruszył, oburzył, skłonił do przemyśleń. Przykładem takiego wpisu będzie moja odpowiedź na wpis Partyzantki – Co z tym stanem agonalnym i blogową prostytucją?
16. Zaproszenie do dyskusji
Narzekasz na brak wartościowych dyskusji w komentarzach? Porusz ciekawy, ważny temat i zachęć innych, by wypowiadali swoje zdanie. Mój wpis Największe grzechy blogerów zrodził przed laty tak wielką dyskusję, że zebrał ponad 400 komentarzy. Niemało, prawda?
17. Inspiracja prezentowa
Wymyśl jakąś wąską kategorię – np. książka dla taty, kosmetyki dla kobiet, atrakcje dla par – i przedstaw pomysły na prezenty dla tych grup osób. Mam wrażenie, że wybranie odpowiedniego prezentu naprawdę wielu ludziom sprawia ogromny problem. Ja np. podpowiadałam kiedyś jaką książkę wybrać na prezent ślubny. Jeżeli masz z tym problem albo chcesz zobaczyć, jak wygląda taki wpis – zapraszam do lektury.
18. Inspiracja zakupowa
Jeżeli lubisz śledzić, co pojawia się w popularnych sklepach, przygotuj wpis z prezentacją najciekawszych produktów, nowych kolekcji itd. Mogę Cię zapewnić, że moje 143 gadżety z Aliexpress dla fanów Harry’ego Pottera i 145 sprawdzonych artykułów biurowych z Aliexpress robią niezłą furorę!
19. Polecenie produktu lub usługi
Badania pokazują, że ludzie bardziej wierzą opiniom niezależnych internautów niż zapewnieniom producentów i reklamom. Warto to wykorzystać i po przetestowaniu jakiejś usługi czy produktu przedstawić je w formie obszernego wpisu. Ja np. opowiadałam kiedyś o tym, czy warto wykupić abonament w Legimi albo Netfliksa i te wpisy wciąż ściągają do mnie wielu czytelników.
20. Gdzie można mnie znaleźć?
Tego typu wpis pozwoli Ci poinformować odbiorców, w jakich miejscach w sieci mogą Cię znaleźć. W moim przypadku lista gdzie jest Kreatywa jest dosyć obszerna, ponieważ chciałam odesłać nie tylko do kanału czy fanpage’a, ale także do miejsc, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej mój gust filmowy, książkowy czy muzyczny, a przy okazji nawiązać kontakt za pośrednictwem innych platform.
21. Wyzwanie
Wyzwania – życiowe, czytelnicze, rozwojowe itd. – wciąż są w blogosferze bardzo popularne. Zorganizuj własne albo weź udział w cudzym i o jego przebiegu opowiadaj na blogu.
22. Odpowiedź na TAG
Tagów funkcjonuje w sieci mnóstwo. Co jakiś czas, nawet jeśli nikt nie zaprosił Cię do udziału w nim, możesz wybrać któryś z najciekawszych tagów i odpowiedzieć na niego na blogu, a potem zachęcić innych, by poszli Twoim śladem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślić też coś własnego i w ten sposób ściągnąć do siebie większą liczbę osób (w przypadku tagów organizator zazwyczaj jest wymieniany przez każdego uczestnika). Ja nieczęsto biorę udział w takich akcjach, ale wiele frajdy dostarczyło mi np. opowiadanie o swoich czytelniczych nawykach.
23. Ciekawostki
Znalazłeś interesującą stronę? Odwiedziłeś ciekawy sklep? Odkryłeś coś fascynującego? Opowiedz o tym na swoim blogu! Ja np. – zakochana w pewnym muminkowym sklepie – pokazałam kiedyś, jakie akcesoria można w nim znaleźć. Jak widać po liczbie komentarzy – pomysł się sprawdził.
24. Ulubione cytaty
Warto dzielić się treściami tego typu, ponieważ prezentując swoje ulubione cytaty dajesz się bliżej poznać, a poza tym zachęcasz do obcowania z ciekawą osobą lub książką. Sama dawno temu popełniłam taki wpis, przedstawiając 10 ulubionych cytatów z literatury.
25. Plany
Opowiedz o swoich planach – na nowy rok, na resztę życia, na wakacje, na następny miesiąc – i zainteresuj nimi swoich czytelników.
26. Wiersz
To może być zabawna rymowanka albo chwytająca za serce poezja – stwórz wyjątkową treść, która zaskoczy innych.
27. Ankieta
Przepytaj swoich czytelników – np. o to, co podoba im się na blogu, jakich treści chcieliby czytać więcej, jakie tematy ich interesują itd., a potem opublikuj wyniki ankiety i ich analizę. Sama kilka lat temu organizowałam blogową ankietę, której wyniki pozwoliły mi na nakreślenie kierunku, w jakim powinien zmierzać blog.
28. Wpis odręczny
Zamiast pisać na klawiaturze – jak wszyscy – popełnij wpis na papierze. Zeskanuj go, a potem wrzuć na bloga. Obok czegoś takiego Twoi czytelnicy z pewnością nie przejdą obojętnie.
29. Quiz
Przygotuj quiz związany z niszą, w jakiej działa Twój blog – i zachęć czytelników do wzięcia w nim udziału. Wielu z nich będzie chciało podzielić się swoimi wynikami i dołączy do dyskusji pod quizem, niewykluczone też, że do wypełnienia go zaproszą innych, a to zapewni Ci promocję wśród osób zainteresowanych bliską Ci tematyką.
30. Przewidywanie przyszłości
Rozruszaj nieco swoją wyobraźnię i napisz wpis, w którym opowiadasz o swojej wizji przyszłości. To może być odległa wizja Ziemi, Polski w połowie wieku albo Twojego życia za pięć lat – nie ograniczaj się, po prostu działaj.
31. Prezentacja typu „przed i po”
Pokaż, co się u Ciebie zmieniło – reorganizacja domowej biblioteczki, zmiana fryzury czy zgubienie zbędnych kilogramów – wpisy tego typu cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem. Np. zdjęcie mojego brzucha w wariancie „przed i po” treningu z Tiffany Rothe od lat krążą po sieci.
32. Odpowiedź na maila
Bywa, że otrzymujemy od czytelników wiadomości, na które odpowiadamy tak szeroko, że mógłby powstać z tego oddzielny wpis blogowy. Jeżeli zdarza się to także i Tobie – niech taki mail stanie się Twoją inspiracją do stworzenia tekstu, który będzie obszernym wyjaśnieniem jakiejś kwestii czy też rozwiązaniem cudzego problemu.
33. Narzędzia, jakich używam
Podziel się sprawdzonymi narzędziami, które ułatwiają Ci pracę, polepszają standard życia, pomagają w nauce albo przydają się podczas podróżowania. Moje polecenia znajdziesz np. we wpisach Niezbędnik blogera lub Pięć interesujących narzędzi, stron i aplikacji, które ułatwią i urozmaicą Wasze życie.
34. Darmowy ebook
Jeżeli masz dużą wiedzę na jakiś temat, podziel się nią ze swoimi czytelnikami za pośrednictwem ebooka. A może opublikowałeś na blogu interesujący cykl wpisów i chcesz go zebrać w całość? Nic nie stoi na przeszkodzie, przygotowanie ebooka jest bajecznie proste i może zapewnić Ci napływ nowych czytelników. Ja np. stworzyłam poradnik dla korzystających z LinkedIn, który świetnie się przyjął.
35. Kody rabatowe
Otrzymałeś specjalny kod rabatowy dla swoich czytelników? A może znalazłeś ciekawy rabat w sieci? Daj o nim znać swoim czytelnikom!
36. Porównanie cen
Przygotuj porównanie cen produktów popularnych w Twojej niszy, by polecić np. konkretny sklep. To może być przykładowy koszyk z najpopularniejszymi książkami, kosmetykami niezbędnymi w podróży czy produktami spożywczymi – będzie Cię to kosztowało trochę pracy, ale warto przygotować zestawienie tego typu, by ułatwić życie swoim czytelnikom.
37. Seria tematyczna
Opracuj cykl wpisów, który pozwoli obszernie przedstawić interesujący Cię temat. Jeden wpis blogowy nie może być tak długi jak np. pięć obszernych wpisów, warto więc jakiś duży temat podzielić na części, a przy okazji na dłużej przyciągnąć do siebie zainteresowanych nim czytelników.
38. Pytanie do czytelników
Opublikuj pytanie otwarte do czytelników – niech polecą ulubione seriale, sprawdzone przepisy imprezowe czy najlepsze sposoby na spędzenie wakacji nad morzem – dzięki temu zachęcisz odbiorców do wypowiadania się i zyskasz wartościowe komentarze.
39. Bez czego nie mogę żyć
Daj się poznać bliżej i opowiedz o tym, bez czego nie wyobrażasz sobie życia.
40. Sposoby na relaks
W jaki sposób się relaksujesz? Co robisz, aby odpocząć? W jakich miejscach odpoczywa Ci się najlepiej? Opowiedz o tym i zainspiruj innych.
41. Moje hobby
Twoje zainteresowania są tym, na czym znasz się najlepiej i co daje Ci największą radochę. Warto więc opowiedzieć o swoim hobby na blogu – a nuż zachęcisz do swojej pasji innych?
42. Ulubione przepisy
Testowałeś ostatnio świąteczne wypieki? Przekąski sylwestrowe? Rozgrzewające dania jednogarnkowe? Internet jest kopalnią inspiracji kulinarnych i ludzie codziennie szukają nowych pomysłów na dania – wykorzystaj to i opowiedz o swoich ulubieńcach.
43. Co by było, gdyby(m)…
Tutaj także musisz dopuścić do głosu swoją wyobraźnię, by opowiedzieć o fikcyjnej sytuacji. Np., co by było, gdybyś urodził się jako osoba innej płci? Co by było, gdybyś jutro obudził się w innym kraju? Co by było, gdybyś dowiedział się, że za miesiąc nastąpi koniec świata? Pula tematów jest niewyczerpana!
44. Więcej na mój temat
Każdy szanujący się bloger ma u siebie zakładkę „o mnie”, ale z reguły nie są one zbyt obszerne. Dlatego też rozbuduj swój opis właśnie za pośrednictwem oddzielnego wpisu blogowego i zachęć do tego innych.
45. Dlaczego zacząłem blogować?
No właśnie, dlaczego? Twoich czytelników na pewno interesuje, jak to się stało, że w ogóle zostałeś blogerem. Jeżeli jeszcze o tym nie mówiłeś – zrób to teraz.
46. Skąd wziął się pomysł na nazwę bloga?
Kolejna blogowa kwestia, którą warto rozwinąć.
47. Moje blogowe początki
Opowiedz o tym, jak wyglądały Twoje początki w blogosferze – o czym pisałeś, jak wyobrażałeś sobie przyszłość bloga, ile Ci to zajmowało itd.
48. Czego nauczyłem się dzięki blogowaniu?
Niewykluczone, że blog stał się ważnym elementem Twojego życia. Jeżeli tak jest i jeżeli z blogowania wyciągnąłeś jakąś cenną lekcję – opowiedz o tym.
49. Żałuję, że (nie) zrobiłem…
Bywa tak, że po czasie żałujemy, iż czegoś nie zrobiliśmy albo boimy się podjąć jakiś krok, by później go nie żałować. Jeżeli przerabiałeś coś takiego w swoim życiu, opowiedz o tym – czy żałujesz, że coś zrobiłeś? A może przeciwnie – żałujesz, że jednak tego nie zrobiłeś?
50. Moja torebka/mój plecak
Dobre zwłaszcza na blogach kobiecych – opróżnij torebkę, zrób zdjęcie tego, co z niej wypadło i opowiedz o tym, co na co dzień znajduje się w Twojej torebce.
51. Jakim byłem dzieckiem?
Kilka lat temu opowiedziałam o tym, jakim byłam dzieckiem i tworzenie tego sentymentalnego wpisu dostarczyło mi mnóstwa frajdy. Polecam Ci zrobić to samo!
52. Jak wspominam szkołę?
Jeżeli lata edukacji masz już za sobą, możesz oddać się małej melancholii i opowiedzieć na blogu jak wspominasz np. podstawówkę czy czasy studenckie. Ja np. z okazji Dnia Edukacji Narodowej postanowiłam opowiedzieć o tym, jaką byłam uczennicą. Co ciekawe – wpis czytali moi byli nauczyciele i dostałam od nich kilka naprawdę rozczulających wiadomości!
53. Lista wymarzonych prezentów
Taki wpis nie tylko będzie kolejną inspiracją dla czytelników – bo być może odkryją, że chcieliby mieć coś, o czym marzysz – ale przede wszystkim subtelnie podpowie Twoim bliskim, czego Ci trzeba.
54. Co powiedziałbym młodszemu sobie, gdybym miał taką możliwość?
To bardzo ciekawe ćwiczenie terapeutyczne. Dla mnie pisanie do nastoletniej siebie było bardzo oczyszczające i żałuję, że ten mój przekaz do nastoletniej Klaudyny nigdy nie dotrze.
55. List do siebie z przyszłości
Ten punkt wciąż jeszcze jest przede mną, ponieważ od dawna obiecuję sobie, że napiszę do przyszłej siebie. Bardzo osobisty list planuję napisać ręcznie i poza blogiem, ale niewykluczone, że i tutaj znajdzie się coś, co będzie mniej prywatne.
56. Miejsce, które chcę odwiedzić
Moim wymarzonym miejscem do odwiedzenia jest Manchester. A Twoim? Może opowiesz o tym swoim czytelnikom?
57. Zdjęcia z dzieciństwa
Przenieś się w przeszłość i pokaż swoim czytelnikom, jak wyglądałeś jako dzieciak albo nastolatek. Z pewnością będzie to śmieszno-wzruszająca przygoda.
58. Filmy mojego dzieciństwa/książki mojej młodości itd.
Znów cofamy się do dalekiej przeszłości – tym razem po to, by zabrać czytelników w sentymentalną podróż, która niejednemu z nich przypomni o tym, co sami lubili wiele lat temu. Chcesz wiedzieć, jak to było mnie? Kiedyś napisałam o tym, co czytałam jako dziecko i co czytałam jako nastolatka. Zachęcam do lektury!
59. Jak mój blog zmieniał się na przestrzeni lat?
Jeżeli przez lata dokumentowałeś, jak wyglądał Twój blog, ewentualnie możesz to sprawdzić w archiwach internetu – przygotuj wpis, który zaprezentuje te zmiany na przestrzeni lat. Istnieje duża szansa, jeżeli blogujesz od bardzo dawna, że będzie to wpis przede wszystkim humorystyczny, bo nie da się zapomnieć, że 15 czy 10 lat temu strony internetowe i blogi wyglądały „nieco” prymitywniej. To coś jak wspominanie ortalionowych dresów z lat ’90. Wtedy wydawało nam się to szałowe, dziś kojarzy się z kiczem.
60. Najciekawsze komentarze czytelników
Zaprezentuj najciekawsze komentarze czytelników – mogą one obejmować cały czas istnienia bloga, a mogą też być wyciągnięte spod konkretnego wpisu, który wywołał ciekawą dyskusję, o której warto wspomnieć w oddzielnym poście.
61. Dobre/złe nawyki
W ramach przedstawiania siebie możesz przygotować wpis, w którym zaprezentujesz swoje najgorsze nawyki. Lub na odwrót – w którym pochwalisz się, co robisz regularnie i z korzyścią dla siebie.
62. W jaki sposób pozbyłem się problemu X?
Ludzie mają problemy i szukają ich rozwiązania w internecie. Jeżeli Ty poradziłeś sobie z łupieżem, awarią bloga, trudnymi plamami, brakiem Słodziaków w biedronce – daj znać, jak to zrobiłeś.
64. Opowieści z krainy snu
Gdybym ja opowiedziała Wam swoje sny, z pewnością jutro przyjechaliby do mnie sympatyczni panowie z Lublińca. Nie znaczy to jednak, że Wy nie możecie tego zrobić – to może ciekawy wpis storytellingowy, a takie są bardzo wartościowe.
65. Vlog
Nakręć vloga – np. dzień z życia, relacja z weekendu, wspomnienia z podróży – i zaskocz swoich czytelników inną niż zwykle formą podania treści.
66. Najszczęśliwsze wspomnienie z dzieciństwa
Tak, znów uderzamy w sentymentalną nutę – co powiesz na podzielenie się wspomnieniami z dzieciństwa? Najlepiej tymi szczęśliwymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie byś pisał także o tych trudniejszych.
67. Mój dzień idealny
Jak wyobrażasz sobie swój idealny dzień? Napisz o tym i zachęć innych do snucia własnych opowieści.
68. Co daje mi radość?
Napisz o tym, co daje Ci radość. Jeśli sam tego nie wiesz – przeczytaj poradnik odkryj, co daje Ci radość, w którym znajduje się także moja prywatna lista poprawiaczy humoru.
69. Najważniejsi ludzie mojego życia
Opowiedz o ludziach, którzy są dla Ciebie ważni – to mogą być przyjaciele, ale też ludzie biznesu, autorytety – ktokolwiek, kto sprawia, że Twoje życie jest lepsze.
70. Ważne wydarzenie z życia
Opowiedz o czymś ważnym, co właśnie się u Ciebie wydarzyło. Skończyłeś studia? Wydałeś książkę? Powiększyłeś rodzinę? Nie odcinaj od tego swoich czytelników – po prostu opowiedz im o tym na tyle, na ile chcesz. Przykładem takiego wpisu jest moja paleta życiowych zmian sprzed paru ładnych lat.
71. Za czym tęsknię?
Napisałam kiedyś o pięciu rzeczach, za którymi tęsknię najbardziej i stworzenie tego wpisu dostarczyło mi naprawdę mnóstwa satysfakcji. W jakiś sposób zmierzyłam się z tym, czego sobie na co dzień nie uświadamiam. I było to bardzo cenne doświadczenie.
72. Moje życie z…
Jeżeli wyróżnia się coś wyjątkowego, jeżeli masz mało popularny problem lub niezbyt znaną przypadłość – mów o tym głośno. Dla siebie i dla innych. Ja szczerze przyznaję, że wpis moje życie z progenią ogromnie namieszał w moim życiu – głównie w sensie pozytywnym. Warto było się otworzyć, mimo że nie było łatwo.
73. X faktów o…
Wpisy z liczbami zawsze dobrze się klikają – takie są fakty. Spokojnie możesz więc napisać 10 faktów o sobie, 15 faktów o swoim mieście albo 30 faktów o życiu studenta. Pole do popisu masz bardzo szerokie!
74. Kulisy bloga/życia prywatnego/pracy
Jeżeli jesteś otwarty na takie tematy, możesz pokazać kulisy swojego codziennego życia albo pracy – dużo zdjęć, dużo prywatnych opowieści – nie każdy jest gotów o tym pisać, ale za to wielu chce o tym czytać i warto to wykorzystać.
75. Checklista
Gotowe checklisty to hity internetu! Jeżeli na czymś się znasz lub masz sprawdzone patenty ułatwiające pracę czy życie – napisz o tym. Przygotuj listę do odhaczenia – np. „co musisz zrobić, zanim ruszysz w podróż”, „co zabrać na porodówkę”, „wyprawka szkolna” itd. – najlepiej PDFa gotowego do wydruku. Przygotowanie nie będzie trudne, a wdzięczność czytelników może być ogromna.
76. Wywiad
Opublikuj wywiad z ciekawą osobą. Albo z samym sobą – bo dlaczego by nie? Wywiady dobrze się czyta, o ile nie są zbyt rozwleczone i mało ciekawe.
77. Moje sukcesy i porażki
Opowiedz o tym, co Ci wyszło lub nie. Chwal się albo dziel porażkami i opowiadaj o tym, jakie lekcje z nich wyniosłeś. Dla czytelników to może być bardzo cenne – w końcu lepiej uczyć się na cudzych błędach niż własnych, prawda?
78. Ranking
Kolejny punkt, przy którym ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia. Przygotowuj rankingi ze zbliżonej do bloga dziedziny i korzystaj z tego, że inni lubią znać „najlepsze filmy na lato”, „najlepsze kosmetyki dla cery naczynkowej” albo „najlepsze gry dla dzieci”. Powodzenia!
79. Najważniejsze wydarzenia i liczby w historii bloga
Co jakiś czas można pokusić się o wpis zawierający ciekawe dane statystyczne – kiedy opublikowałeś setny wpis, ile komentarzy znajduje się pod postami, ilu odbiorców miesięcznie czyta bloga itd.
80. Jestem wdzięczny…
Co zawdzięczasz swoim rodzicom? Za co jesteś wdzięczny każdego dnia? Warto celebrować wdzięczność i mówić o niej głośno.
81. Dowcipy
A może masz ochotę zapewnić czytelnikom i znajomym z branży trochę rozrywki? Opublikuj wpis z dowcipami albo memami na temat Twojej niszy (np. najlepsze dowcipy o nianiach, dziesięć żartów o studentach prawa itd.).
82. Lista rzeczy do zrobienia
Była już mowa o liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią, ale tych list może być dużo więcej. Może lista książek do przeczytania przed trzydziestką? Albo lista miast do zwiedzenia w tym roku? A może lista filmów, które powinien obejrzeć każdy nastolatek? Do dzieła!
83. Komentarz do bieżących wydarzeń
Jeżeli jakieś wydarzenia społeczno-polityczne czy też kulturalne albo sportowe specjalnie Cię poruszają, napisz o nich. Wyraź swoje zdanie na gorący temat – czy popierasz zakaz handlu w niedzielę, jak oceniasz występ Polaków na Euro, kogo typujesz do nagrody NIKE itd.
84. X sposobów na…
Kolejny rodzaj wpisów, który jest w sieci bardzo popularny. Masz swoje sposoby na oszczędzanie wody, tanie zakupy, dekoracje stołu itd? Przedstaw je.
85. Prywatna kolekcja
Zbierasz winyle? Kolekcjonujesz koszulki piłkarskie? A może masz 1000 lakierów do paznokci? Pokaż swoją kolekcję i opowiedz o niej.
86. Domowe sposoby na…
Domowe sposoby często pozwalają na oszczędzanie czasu czy pieniędzy, są więc szczególnie pożądane przez ludzi. Jeżeli więc odkryłeś „domowe sposoby na kaszel”, „domowe sposoby na plamy z wina” albo „domowe sposoby na odporność” – pisz o nich.
87. Fotorelacja
Przygotuj fotorelację z ciekawego wydarzenia, ważnego wyjścia albo zwykłego spaceru po lesie. Seria atrakcyjnych zdjęć będzie miłą odmianą na blogu, który składa się głównie z treści.
88. Jak zwalczam nudę?
Ludzie boją się nudy, dlatego możesz ich zainspirować i opowiedzieć im o tym, w jaki sposób się jej pozbywasz.
89. Bezludna wyspa
Chyba każdy z nas został kiedyś poproszony o to, aby opowiedzieć o tym, co zabrałby na bezludną wyspę. Jeżeli czasem się nad tym zastanawiasz – stwórz na ten temat wpis blogowy.
90. Post w stylu: „Dlaczego warto…?”
I znów uniwersalna propozycja, którą można rozwijać w dowolny sposób i w każdej dziedzinie. W zależności od tego, o czym traktuje Twój blog, zdecyduj, co warto w tej dziedzinie robić i wyjaśnij dlaczego, np. „Dlaczego warto biegać?”, „Dlaczego warto uczyć się szwedzkiego?”, „Dlaczego warto wyjechać na stypendium zagraniczne?” itd.
91. DIY
Posty DIY są bardzo lubiane, ponieważ wielu ludzi lubi robić coś samodzielnie. Dla przykładu – moje proste i stworzone na szybko kupony miłości są prawdziwym hitem i mimo że wpis opublikowałam pięć lat temu, wciąż jest regularnie wyświetlany.
92. Podsumowanie
Podsumowanie miesiąca, podsumowanie wyzwania, podsumowanie wyjazdu itd. – takie posty można publikować regularnie, bo i regularnie zbiera się do nich materiał.
93. Fikcyjna opowieść o wygranej na loterii
Kolejny klasyk po opowieści o bezludnej wyspie to wizja tego, co zrobiłbyś z dużą wygraną. To jak? Popuścisz wodze fantazji i opowiesz nam o tym?
94. Wpis primaaprilisowy
Czyli żarcik albo totalna abstrakcja zaserwowana czytelnikom 1 kwietnia. Ja wielki pomysł na primaaprilisowy wpis mam od jakichś czterech lat i jeszcze nie miałam okazji go zrealizować.
95. Post inny niż wszystkie
Może stworzysz komiks? Albo rebus? Może Twój post cały zbudowany będzie z gifów? Zaskocz swoich czytelników czymś totalnie odjechanym!
96. Wspomnienia z podróży
Wybrałeś się ostatnio albo kilka lat temu w ciekawą podróż? Może masz ochotę ją powspominać? Nie musi to być klasyczna relacja – napisz o tym, co Ci dała, jakie wrażenie na Tobie zrobiła, co w Tobie zmieniła itd.
97. Dlaczego życie jest piękne?
Bo czemu by nie? Warto pisać o rzeczach przyjemnych i celebrować życie.
98. Ulubieńcy miesiąca/tygodnia/roku
Podsumuj miesiąc czy rok i opowiedz o tym, co najbardziej Cię zachwyciło. To mogą być najlepsze kosmetyki do włosów albo najciekawsze nowości kinowe – cokolwiek, co zamyka się w jakimś niewielkim odcinku czasu i jest Twoim nowym odkryciem.
99. Sposoby na spędzenie wolnego czasu
Opowiedz o tym, jak lubisz spędzać wolny czas i zainspiruj do tego innych.
100. Dlaczego warto założyć bloga?
A skoro blogujesz, to może napiszesz o tym, dlaczego warto to robić?
Uff! Stworzenie tej listy zajęło mi kilka ładnych godzin, mam więc szczerą nadzieję, że na coś Ci się ona przyda. A jeżeli tak jest – daj mi znać albo podziel się tym wpisem z innymi. Będzie mi miło, jeżeli moja praca będzie doceniona. Udanego blogowania!
Łał, że też miałaś siłę na aż 100 pomysłów 😉
Blogowanie to taka dziwna rzecz, czasami mam milion pomysłów na minutę, o czym ciekawym napisać, a za kilka dni jak siadam do pisania to nagle się nic nie klei. A czasami mam wrażenie, że to bez sensu, bo nikt mnie nie czyta i nie umiem w promocję… A czasami Mąż obok gra w gry i wszystkie myśli uciekają z głowy…
Ale włąśnie, dzieki Twojej liście, wpadł mi do głowy pomysł na kolejny wpis, w którym mogę sobie pogadać i popłynąć z paplaniną 😀
Jak zawsze jesteś inspirująca! Dzięki!
Nie wiem czy miałam siłę – myślałam, że kręgosłup mi po wszystkim odpadnie 😉
Cieszę się, że wpadło Ci coś nowego do głowy – czekam na efekty! <3
Nie wiem jak to się stało, że nie przeczytałam wpisu o Muminkowym sklepie. Dziękuję.
Nie prowadzę bloga, więc traktuję powyższy wpis jako podsumowanie niektórych tematów poruszanych u Ciebie na blogu. I chylę czoła przed pracowitością.
Wpis o sklepie muminkowym to totalny staroć na blogu, więc nie dziwię się, że mogłaś go nie widzieć 🙂
Dziękuję!
Świetny wpis! Sama w trakcie czytania go wymyśliłam kilka tematów na swojego bloga i od razu je sobie zapisałam 🙂
Ojej, jak super, bardzo się cieszę! 🙂
super pomysły 🙂
Dziękuję! 🙂
Super, pewnie wiele osób skorzysta. 🙂 Ja raczej wolę opowiadać historie i iść swoją ścieżką, ale swego czasu też popełniłam wpis z pomysłami na tekst na blogu książkowym. Pozdrowienia!
O, super, muszę go namierzyć. Jestem pewna, że wielu osobom się przydał 🙂
Super wpis 🙂
Wiele z tych pomysłów już znajduje się na mojej liście zaplanowanych postów, ale znalazłam tutaj także inspirację do nowych treści, dziękuję!
Fantastycznie, o to chodziło. Miłego tworzenia! <3
Kiedyś chciałam poprowadzić własnego bloga, zrobiłam nawet mały plan o czym pisać, ale szybko skończyły mi się pomysły. Dzięki tobie może znowu nad tym pomyślę?
O tak! Zachęcam do tego! Zawsze warto próbować 🙂
Niesamowicie inspirujący i przydatny wpis! Właściwie to nie mam nic więcej do powiedzenia, chciałam tylko dać znać, jak bardzo mi się podoba;)
Bardzo się cieszę, dziękuję, że podzieliłaś się wrażeniami – dla mnie to bardzo cenny odbiór 🙂
Świetna lista:) zapisałem właśnie kilka dodatkowych pomysłów na artykuły:)
Bardzo mnie to cieszy! Powodzenia w tworzeniu 🙂
W moim odczuciu najłatwiej pisać o tym, co jest aktualne i ważne dla mnie tu i teraz. Jeśli jestem na zakupach codziennie – łatwiej mi to opisać, aniżeli pisać o wczasach, na które wyjeżdżam raz do roku. Tak czy inaczej warto pisać na początku o wszystkim, a potem stopniowo selekcjonować sobie grupę tematów, w której dana osoba się specjalizuje.
Coś w tym jest, chociaż u mnie coraz częściej takie aktualne sprawy lądują w formie wpisów na Facebooku. Na blogu powoli przymierzam się do tego, o czym mówisz – wyselekcjonowania kilku najważniejszych tematów i skupienia się na nich.
No i po Twoim wpisie zaczęłam rozważać dołożenie podstrony lifestylowej do mojego bloga ? Wyglada na to, że zagoszczę u Ciebie na dłużej ?
Dziękuję, bardzo mi miło.
Podstrona lifestylowa? Świetny pomysł, dobrze otworzyć się na szersze tematy 🙂
Że też Ci się chciało… Ale bardzo to pożyteczne, dodaję do zakładek, przyda się prędzej czy później.
Nie było tak źle – tworzenie wpisów sprawia mi naprawdę dużo frajdy.
Mam nadzieję, że rzeczywiście prędzej lub później powyższy wpis na coś się przyda 🙂
Takiej inspiracji potrzebowałem. 🙂
Nie wiem skąd wzięłaś aż 100 pomysłów ale serdecznie dziękuje. Mam już kilka tematów, które podejmę na blogu.
Z głowy, oczywiście 🙂
Cieszę się, powodzenia w pisaniu!
Hej! Czytam Twojego bloga od dawna. Może nieregularnie, ale jednak. Nigdy niczego nie skomentowałam, ale dzisiaj postanowiłam podziękować Ci za tę listę. Jest świetna i dała mi dużo inspiracji. Zapisze sobie link i będę do niej wracać.
Pozdrawiam 🙂
Bardzo mi miło! Taki odzew jest dla mnie bardzo ważny, więc dziękuję za poświęcenie chwili i napisanie tego komentarza 🙂
Czytając ten wpis, sama mam ochotę założyć bloga 🙂
Świetne pomysły. Fajny wpis 🙂
Kiedyś prowadziłam bloga, gdzie dodawałam rzeczy robione handmade. Nigdy nie miałam jednak pomysłu na zapełnienie treści, po przeczytaniu Twojego wpisu do głowy wpadło mi 1000 pomysłów…
Bardzo kreatywne, uniwersalne i przydatne zestawienie pomysłów na wpisy blogowe. Od siebie dodałbym 3 grosze odnośnie punktu: 59. Jak mój blog zmieniał się na przestrzeni lat? Tutaj warto skorzystać z serwisu: https://archive.org/web/ który archiwizuje bardzo wiele stron internetowych w tym ich treści i wygląd. Dzięki temu nawet jeśli się nie archiwizowało działań na blogu to część z nich można odtworzyć. Dodatkowo dla miłośników narzędzi i danych warte polecenia jest narzędzie: https://answerthepublic.com w którym można zobaczyć co w internecie piszczy w danym temacie i jakie pytania stawiane są przez użytkowników na forach oraz wpisywane do wyszukiwarki. Pozdrawiam.
Przydatna lista! Kiedyś dużo korzystałam z podobnych zestawień do stworzenia listy konkretnych pomysłów. Teraz za to mam problem – co najmniej kilkaset pomysłów na posty, pomijając te o bieżących tematach, serialach. grach itp, tylko czasu na pisanie za mało. 😉 I mając tymczasowo czas tylko na jeden-dwa wpisy miesięcznie, bieżących rzeczy zwykle wpada tyle, że te wcześniejsze pomysły muszą czekać na swoją kolej. 😉
I jak za dotknięciem magicznej różdżki znika problem „o czym teraz pisać?” 🙂 Lista świetna i nawet się nie spodziewałem, że może być aż 100 pomysłów na wpis. Pozwolę sobie nawet kilka z nich wykorzystać 😉
Wow, Klaudyna!
Ten materiał jest tak wartościowy, że nadaje się na mini e-booka/prezent do pobrania!
Dzięki 🙂
Dziękuję Ci bardzo! Jestem na początku swojej kariery, właściwie raczkuję. Czasem czuję, że mam dużo do napisania, ale kompletnie nie mam pomysłu na tematy, bo gdyby ktoś mi rzucił hasło, to napiszę o tym i książkę. Pozwoliłam sobie bezczelnie przepisać do notatnika Twoje propozycje i w miarę pojawiania się kolejnych punktów zaczęły mi przychodzić własne pomysły. Teraz Lista ma dużo więcej niż 100 propozycji i zamierzam odhaczać sobie te zrealizowane. (Raczej) na pewno nie pójdą wszystkie, ale okazało się, że też mam trochę własnych koncepcji, a mogłyby nie wyjść gdyby nie Twój wpis. Dziękuję jeszcze raz! <3
Do mnie przemawiają recenzje książek!
Bardzo ciekawy wpis blogowy! Super dużo pomysłów 😀
Interesujący post blogowy!
Świetny pomysł na bloga jak ktoś dopiero zaczyna przynajmniej wie mniej więcej o czym pisać i co czytelnicy i blogerzy czytają.Co podpowiadają, żeby można się rozwijać.W jakim kierunku iść, czego unikać i może nie małpować po wszystkich.Podoba mi się Twój blog i wiele ciekawostek można się dowiedzieć ????.