6 Minute English – słuchanie przyjemne i pożyteczne!
Jakiś czas temu opowiadałam Wam o tym,
Audycja, która uczy angielskiego
6 Minute English jest audycją nadawaną przez BBC w każdy czwartek. Jak sama nazwa wskazuje – trwa ona sześć minut i jest prowadzona przez dwóch/dwoje prowadzących, którzy odbywają ze sobą dyskusje na najróżniejsze życiowe tematy. Mówią o jedzeniu, środowisku, szkolnictwie, modzie, nauce, filmie, literaturze, świecie itd. itd. – wybór tematów jest właściwie nieograniczony.
Schemat tego programu jest prosty. Po krótkim wstępie jeden z prowadzących zadaje drugiemu pytanie i daje trzy opcje odpowiedzi do wyboru. Są to zazwyczaj szalenie ciekawe pytania, nawiązujące w jakiś sposób do omawianego danego dnia tematu. Słuchacz od samego początku jest dzięki temu zaintrygowany, a rozwiązanie zagadki poznaje dopiero pod koniec audycji. Sama audycja opiera się przede wszystkim na rozmowie prowadzących, ale często jej rozszerzenie stanowią materiały zebrane przez dziennikarzy BBC. Dzięki temu specjaliści w różnych dziedzinach wypowiadają się na omawiane tematy, a prowadzący dyskutują o ich wypowiedziach. Najważniejszymi punktami ich rozmowy są słowa-klucze, czyli trudniejsze słówka, idiomy i interesujące zwroty, które natychmiast zostają przez prowadzących objaśnione. Co ważne, kiedy ich dyskusja się kończy, raz jeszcze zostają wymienione wszystkie te warte poznania słowa-klucze. W ten sposób słuchacz utrwala sobie dopiero co poznane słownictwo, może również je zapisać i powtarzać we własnym zakresie.
Materiały z audycji 6 Minute English
Na stronie bbc.co.uk można znaleźć audycje od roku 2014, zaś tutaj archiwum z poprzednich lat. Istnieje możliwość pobrania audycji w wersji audio (przez 30 dni) lub PDF, a także przeczytania lub odsłuchania jej online.
Jeżeli o mnie chodzi, to audycji tej słucham za pośrednictwem aplikacji mobilnej English Listening. W ten sposób osłuchuję się z angielskim przy okazji – kiedy gotuję, sprzątam, stoję na przystanku czy jadę tramwajem. W razie potrzeby mogę nie tylko słyszeć tekst, ale również go przeczytać, zatrzymać w potrzebnym momencie i skorzystać z wbudowanego słowniczka, żeby odnaleźć wyjaśnienie jakiegoś problematycznego słówka.
Powyższe screeny pokazują, jak aplikacja wygląda „od środka”. Na pierwszym obrazku widać stronę główną, z oznaczeniem, które nagrania zostały już odsłuchane. Drugi i trzeci pokazują fragmenty audycji, które wyświetlają się jednocześnie z nagraniem audio. Na czwartym obrazku pokazuję opcję słowniczka. Wpisałam dowolne słowo i natychmiast otrzymałam jego obszerne objaśnienie.
To jedna z moich ulubionych aplikacji językowych i jeden z najciekawszych podcastów, w jakie się zasłuchuję. Dobór tematów jest przeogromny, a przy okazji osłuchiwania się z angielskim można jednocześnie poszerzać wiedzę o świecie, nauce i kulturze. Jest ciekawie, różnorodnie, zabawnie i intrygująco. Polecam, jeśli lubicie sobie urozmaicać naukę albo jeśli po prostu chcecie posłuchać czegoś interesującego, a przy okazji poznać nowe słówka i zwroty.
Miłego słuchania!
Przeczytaj również:
Świetnie, a ja o tym nie wiedziałam 🙁 Muszę nadrobić zaległości.
She Tetiisheri
Nic straconego, lepiej późno niż wcale 🙂
Ja na razie uczę się angielskiego z płyt dla dzieci 🙂 Jakoś lepiej mi wchodzą dane słówka niż w przypadku innych materiałów dla dorosłych 🙂
O, to też jest ciekawy sposób. Ja lubię włączać bajki po angielsku i na spokojnie sobie ich słuchać.
Kiedyś słuchałam innych audycji z tej strony, muszę do tego wrócić. Pożyteczny Twój post 🙂
Dzięki 🙂 Zdecydowanie, wszystkie audycje BBC warte są uwagi 🙂
Od kilku lat wykorzystuję i na zajęciach i na poprawienie akcentów 😀 W ogóle to kocham BBC 😀
Ja tak samo. BBC rządzi! 😀
Według mnie samodzielna nauka języka musi być uzupełniona właśnie o takie osłuchanie się. Ja lubię korzystać ze strony http://www.isel.edu.pl na której można znaleźć czytanki, które można odsłuchać i zapoznać się z trudniejszymi zwrotami, które są przetłumaczone na marginesie 🙂
Popieram, bardzo tę stronę lubię 🙂
ta aplikacja jest genialna, dziekuję. chciałąbym cos podobnego znaleźć w języku niderlandzkim.
Codziennie rano szykuję się do pracy przy tych rozmówkach, więc też napiszę: polecam. Na osłuchanie z językiem – świetne!
Szczerze mówiąc nie słyszałem o 6 minute english. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem i świetnym uzupełnieniem podcast'ów na bbc.
W ogóle cała witryna jest świetna – bardzo pomocna w nauce 😀
Muszę polecić to mojej drugiej połówce 🙂 Dzięki!