Oblicza kina
Zbiór trzynastu wywiadów z gwiazdami polskiego i światowego kina, wśród których znajdują się: Claudia Cardinale, Anna Dereszowska, Katarzyna Figura, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gonera, Andrzej Grabowski, Bogusław Linda i Maciej Ślesicki, Wojciech Mecwaldowski, Jan Nowicki, Cezary Pazura, Andrzej Seweryn oraz Adam Woronowicz. Rozmowy przeprowadza dziennikarz Andrzej Sołtysik, podkreślający, jak ważny jest dla niego bezpośredni kontakt z rozmówcami, który zdaje się zanikać w dobie nowoczesnych technologii.
Co poszło nie tak?
- Gdybym miała się czegoś doczepić, to uważam, że książka mogłaby być obszerniejsza – dłuższe wywiady, więcej rozmówców. 161 stron to naprawdę malutko, a przecież w temacie filmu nic nas nie ogranicza – wybitnych i interesujących rozmówców można znaleźć niesamowicie dużo.
|
Tak książka prezentuje się w środku. |
Zbiór zalet
- Przede wszystkim bardzo podoba mi się charakter rozmów przeprowadzonych przez Sołtysika. Dzięki rzeczowym pytaniom dziennikarza i rzetelnym odpowiedziom aktorów, otrzymujemy wywiady na naprawdę wysokim poziomie – bez zagłębiania się w tabloidowe wywody, smaczki i ploteczki. Pytania są dojrzałe i interesujące, dotyczą przede wszystkim życia zawodowego rozmówców oraz tego, co doprowadziło ich na aktorskie ścieżki. Jest interesująco, pouczająco i bardzo ciekawie.
- Książka jest bardzo ładnie wydana – gruba oprawa, wysokiej jakości papier, sporo zdjęć, ładny układ graficzny. Z pewnością może to być ozdoba każdej biblioteczki. A najlepsze jest to, że można ją nabyć w dyskoncie za naprawdę niskie pieniądze.
- Dziennikarz dobrał sobie ciekawe grono rozmówców – osoby w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami. Kariery każdego z nich biegną własnymi torami, ale wszyscy oni mają coś ciekawego do powiedzenia. Myślałam, że mniej zainteresują mnie wywiady z osobami, które znam słabiej, albo których fanką nie jestem, ale tak naprawdę każda z rozmów jest ciekawa, inspirująca i bardzo życiowa.
Podsumowując
Warto przekonać się, że ludzie z pierwszych stron gazet, są osobowościami dużo bardziej złożonymi, niż przedstawiają to plotkarskie media. Ciekawie jest poznawać bliżej osoby, które zna się wyłącznie ze szklanego ekranu, ciekawie jest czytać mądre rozmowy. Dlatego polecam tę książkę z czystym sumieniem – nawet tym, którzy kinem się nie interesują. Tak życiowe książki są dobre dla wszystkich.
Moja ocena: 8/10Książka przeczytana w ramach wyzwań:
’Grunt to okładka’,
’Czytelnicze wyzwanie 2016′ (kategoria:
Zbiór wywiadów),
’WielkoBukowe Wyzwanie’ (kategoria:
Książka 'na jeden chaps’).
Wiem, komu mogłabym ją polecić 😉 Ja aż tak kinem się nie interesuję.
Bookeaterreality
Zawsze coś 🙂