PodcastPro – najlepszy kurs podcastingu w jakim uczestniczyłam
Nagrywasz podcast i tkwisz z nim w miejscu? A może dopiero chcesz dołączyć do świata podcasterów i nie masz pojęcia, jak zacząć? Niezależnie od tego, do którego grona się zaliczasz, polecę Ci kurs, który uważam za najlepszy kurs podcastingu w Polsce (również dla osób już nagrywających!). A wierz mi, uczestniczyłam w kilku, i mam porównanie.
PodcastPro – kurs podcastingu od Marka Jankowskiego z Małej Wielkiej Firmy
Marek Jankowski jest jednym z moich ulubionych twórców internetowych – jako specjalista i jako człowiek – a jego podcast Mała Wielka Firma od lat należy do mojego biznesowego topu. Odpalenie nowego odcinka na YouTubie traktuję jak prawdziwy rytuał, a to, że sama mogłam gościć w odcinku poświęconym zarabianiu na pisaniu do dziś pozostaje jednym z najciekawszych wydarzeń w moim zawodowym życiu.
Do kursu PodcastPro robiłam kilka podchodów, za każdym razem tłumacząc sobie, że skoro już nagrywam, to nie potrzebuję wiedzieć nic więcej. Wciąż jednak odbierałam podcasterski newsletter Marka, śledziłam profil PodcastPro na Instagramie i obserwowałam kolejne kampanie promocyjne kursu. Mogłam więc na własne oczy przekonać się, że jest jeszcze sporo obszarów, w których mogę się wiele nauczyć, a umieszczona na stronie kursu rekomendacja od Dawida z Jak Robić Więcej ostatecznie utwierdziła mnie w przekonaniu, że z PodcastPro skorzystają nie tylko całkiem początkujący, ale również osoby mające już jakieś doświadczenie w nagrywaniu.
Już po dołączeniu błyskawicznie przekonałam się, że była to prawda – i że nawet po latach nagrywania wciąż mogę wiele się dowiedzieć.
Jak wygląda kurs podcastingu od środka?
Kurs podcastingu od Marka Jankowskiego zawiera sześć modułów merytorycznych oraz zbiór krótkich informacji wstępnych:
W obszarze Fundamentów dowiadujemy się m.in.:
- jaką formę podcastu wybrać, o czym nagrywać i jak często publikować
- jak wybrać sprzęt i oprogramowanie do podcastu
- skąd brać muzykę do podcastu
- jak stworzyć dobrą okładkę i wybrać odpowiednią nazwę dla podcastu (na tym etapie wydarzyło się u mnie coś, co w sieci nazywamy wybuchem mózgu ;))
W dziale Planowanie uczymy się m.in.:
- skąd brać pomysły na odcinki
- jak opracować konspekt odcinka
- jak otwierać i kończyć odcinki
- jak zorganizować podcastowy wywiad.
Nagrywanie pozwala nam ogarnąć takie tematy, jak:
- przygotowanie pomieszczenia i technikaliów
- ustawienie mikrofonu i sposób mówienia do niego
- nagrywanie wywiadów z gośćmi.
Z działu Montaż dowiadujemy się m.in.:
- jak edytować, poprawiać i odpowiednio nagrywać ścieżki
- jak eksportować nagrania i przygotowywać pliki do publikacji
- kiedy warto odszumiać nagrania i jak podmieniać w nich pojedyncze słowa.
W temacie Dystrybucja uczymy się o:
- platformach, w których umieszczamy nagrania
- udostępnianiu treści w apkach podcastowych i na YouTubie
- technicznej stronie publikacji odcinka.
Z kolei obszar Promocja dotyka takich kwestii, jak:
- zdobywanie słuchaczy i zwiększanie zasięgów podcastu
- występy gościnnych w innych podcastach (czyli: jak dać się zauważyć)
- analiza statystyk odsłuchań.
Kurs ma formę wideo wraz z transkrypcjami, ale oprócz tego wewnątrz znajdziemy także checklisty, ćwiczenia, instrukcje, wzory i szablony do pobrania, a także najczęściej zadawane pytania, dzięki którym dowiadujemy się jeszcze więcej w temacie podcastingu i po wszystkim mamy poczucie zapoznania się z tematem od wielu stron, głęboko i rzetelnie.
Fantastycznym elementem tego kursu podcastingu są także sesje live z prowadzącym – w formie Q&A, podczas których można zadać każde nurtujące nas pytanie. Ja wyciskałam je maksymalnie, żeby móc czerpać jak najwięcej z możliwości kontaktu z jedną z największych osobistości polskiego podcastingu.
Bonusy do kursu podcastingu
Oprócz tego, że w kursie PodcastPro Marek Jankowski daje sporo wiedzy ściśle w temacie nagrywania podcastu, udostępnia także bonusy:
- listy przydatnych narzędzi
- minikurs pracy z głosem autorstwa Sylwii Dąbrowskiej (absolutnie bombowa propozycja!!)
- generator pomysłów na nagrania
- zapis rozmowy o storytellingu ze specjalistą w tym temacie, Pawłem Tkaczykiem
- nagranie live’a z Eweliną Podrez-Siamą w temacie podcasterskiego SEO
- dostęp do społeczności kursantów na Facebooku (super opcja – można zadawać pytania, motywować się wzajemnie, wymieniać opiniami i dzielić wrażeniami z podcasterskiego życia)
- zniżki na montaż i inne usługi.
Za niezwykle ważny element kursu PodcastPro uważam także fakt, iż dostajemy do niego dostęp dożywotni – a to obejmuje także ewentualne aktualizacje w przyszłości. A prowadzący jest tak pewny jakości, jaką oferuje, iż gwarantuje zwrot pieniędzy w przypadku gdyby kurs nie spełnił naszych oczekiwań.
Naprawdę brzmi to solidnie, prawda?
Jak dołączyć do kursu PodcastPro?
Ponieważ kurs podcastingu od Marka Jankowskiego obejmuje udział w spotkaniach na żywo (oczywiście nieobowiązkowy, ale nawet jeśli nie weźmiesz udziału, otrzymujesz dostęp do nagrań), nie jest on dostępny w nieustannej sprzedaży i otwiera się tylko kilka razy do roku.
Najbliższa edycja rusza 6 lutego 2023 roku – i okienko sprzedażowe będzie otwarte tylko do 15 lutego.
Jeżeli dokonując zakupu zrobisz to korzystając z mojego linku partnerskiego, otrzymam prowizję za polecenie Ci PodcastPro. Ty na tym nic nie tracisz, a mnie będzie bardzo miło, jeśli wybierzesz taką formę podziękowania za rzetelną recenzję kursu, którą dla Ciebie przygotowałam. A kiedy już dołączysz do kursu, także zyskasz możliwość polecania go innym – to także jeden z jego bonusów.
Mam nadzieję, że przekonałam Cię, iż warto skorzystać z wiedzy, doświadczenia i umiejętności szkoleniowych Marka Jankowskiego – ja bardzo wiele zyskałam dzięki jego kursowi i Tobie również tego życzę.
Na stronie znajdziesz więcej informacji o kursie i jego formule. Ja na koniec dodam jeszcze, iż oprócz warstwy merytorycznej bardzo doceniam to, jak platforma PodcastPro wygląda od środka – jest minimalistycznie, bez zbędnych elementów i bardzo łatwo znaleźć wszystko, czego się szuka. Dodatkowo nagrania nie są rozwleczone i zawierają same konkrety, dzięki czemu nawet mając niewiele czasu na naukę, łatwo przerobić cały kurs w ciągu kilku tygodni (albo dni, jak się uprzesz i porzucisz jedzenie i sen ;)).
Polecam z całego serducha!