Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje, Maja i Jan Łozińscy
Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje, Maja i Jan Łozińscy
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2012
Stron: 328
Gatunek: historyczne, kulturoznawcze
Maja i Jan Łozińscy, znani z publikacji dotyczących obyczajów polskich początku XX wieku, tym razem oprowadzają nas przez długą i barwną historię polskich kulinariów, rozpoczynając od kuchni Piastów i Jagiellonów, na współczesnej kończąc. Autorzy sięgnęli do ogromu źródeł, m.in. prasy, ksiąg kucharskich, kronik czy nawet utworów literackich. Włożyli w powstanie tej publikacji niewyobrażalny wysiłek, który przynosi czytelnikowi piękne i bogate kompendium wiedzy z zakresu rodzimej historii.
To, czemu poświęcają uwagę autorzy, to m.in. obyczaje i tradycje, jakie pielęgnowano przy stole, przyrządy używane w kuchni, sposoby przyrządzania potraw czy wygląd poszczególnych pomieszczeń – pokoju stołowego i serca domu – kuchni (pełniącej niekiedy rolę pokoju dziennego czy dodatkowej sypialni). Ich uwaga skupiona jest na najpopularniejszych daniach i składnikach, na zasadach prowadzenia domu, organizowania uczt i eleganckich przyjęć. Łozińscy opowiadają o tym, jak styl życia i moda determinowały sposób przyrządzania i podawania potraw, czyli jak jadano, gdzie jadano i co jadano. Bez względu na stan. Znajdziemy więc tutaj informacje zarówno o tradycjach i obyczajach najniższych warstw społecznych, jak również inteligencji czy królewskiego dworu.
Jeżeli ciekawi Was, w jakich alkoholach lubowali się Polacy, jak były wyposażone i zorganizowane sklepy czy restauracje, jaką rolę pełniła kuchnia, co lubiła jadać królowa, a co najpopularniejsi artyści – koniecznie zaopatrzcie się w tę niezwykłą publikację. Jest bardzo bogata w treść, zawiera ilustracje i zdjęcia, pełna jest ciekawostek i anegdot. Przydatna dla każdego fascynata polskiej kultury. I kuchni, oczywiście.
Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.
Chciałam napisać: oooooo, to coś dla mnie! – ale weszłam na stronę Empiku, zobaczyłam cenę i poległam… 🙁
Wiesz, cena jest adekwatna do jakości i treści. Wiadomo, że kosztuje więcej, niż przeciętna publikacja, ale to kolejne małe arcydzieło PWN – gruba oprawa, znakomitej jakości papier, dużo pięknych zdjęć i ilustracji, dużo treści. Taka książka musi, niestety, swoje kosztować.
Na to właśniej czekałam, bardzo lubię książki o historii kuchni, poświęcam zresztą temu zagadnieniu pracę naukową, więc tymbardziej sięgnę po państwa Łozińskich.
Z pewnością nie raz do niej wrócę. Nie tylko ze względu na wartość naukową, ale także za mnóstwo ciekawostek, o których nie miałam pojęcia, a które budowały nasz polski smak.
I need to to thank you for this excellent read!! I definitely loved every bit of it.
I have you saved as a favorite to check out new stuff you post…
My web page: tickets, ,